
Tai, kaip išleidžiame savo pinigus – visada bus susiję su mūsų emocinėmis būsenomis. Ir dažnai emocijos nulemia mūsų finansinius sprendimus. Nesvarbu, ar tai būtų kasdienės išlaidos, stambesni pirkiniai ar net investiciniai sprendimai.
Ar yra taip buvę, jog išleidžiate savo pinigus, atrodytų, labai trokštamam daiktui (prekei) ar paslaugai, o po kurio laiko „aplanko“ suvokimas, jog to daikto ar paslaugos jums iš tiesų nereikėjo. Arba išleista pinigų suma buvo kur kas didesnė nei gauta vertė. O pinigus jau „atidavėte“?
Mums dažnai sudėtinga atsispirti „greitiems“ malonumams, juos sunku atidėti, atsisakyti ar „sumažinti“. Tad mes jiems nuolat išleidžiame savo pinigus. O kur kas prasmingiau būtų šiuos pinigus panaudoti protingai, kad sistemingai didintume savo turtą (kapitalą), ir taip kurtume savo ir savo šeimos gerovę.
Tad kaip užsitikrinti, jog savo uždirbamus pinigus pavyktų panaudoti sumaniau? Panaudoti taip, jog būtų patenkinti pagrindiniai esami asmeniniai ar šeimos poreikiai, kad pavyktų be reikalo neišlaidauti ir neišleisti pinigų nevertingiems daiktams ar paslaugoms, ir tuo pačiu kiekvieną mėnesį didintume savo asmeninį ar šeimos kapitalą? O dar tokį turimą kapitalą galima „įdarbinti“ ir iš to turėti papildomas pajamas. Ir visai ne mažas.
Atsakymas gali skambėti labai nuobodžiai: mums reikia turėti savo pinigų valdymo strategiją!
Žodis strategija kartais gali atrodyti painus. Šiame kontekste žodį „strategiją“ suvokime kaip iš anksto apibrėžtą taisyklių rinkinį, kurį susidarome patys sau (ar savo šeimai), ir kuriuo vadovaujamės uždirbdami ir išleisdami savo pinigus. Viena – turėti taisykles, kaip uždirbate savo pinigus. Kita – turėti taisyklių rinkinį (strategiją), kaip ir kam išleidžiate savo pinigus ir kaip juos investuojame.
Tiek kasdieniame asmeninių pinigų organizavime, tiek investavimo veikloje turiu nustatęs sau vidines taisykles, t.y. organizuoju savo finansus pagal iš anksto numatytą strategiją (taisyklių rinkinį). Žinoma, būna atvejų, kai nepavyksta tų taisyklių laikytis. Vieni atvejai būna tik dėl prarasto budrumo ar savidisciplinos trūkumo. Dažniausiai tai būna ne itin vykę atvejai ir turiu progą kas kartą pasimokyti. Kartais būna taip, jog atrandu spragų strategijoje ir tuomet imuosi ieškoti patobulinimų ir taip pagerinu savo taisyklių rinkinį. Tačiau kai tik nustoju vadovautis savo strategija, ima kilti įvairios emocijos, kurios veda prie neadekvačių sprendimų, susijusių su pinigų panaudojimu.
Ne pasaulio pabaiga, jeigu nukrypstame nuo savo pasirinktos strategijos. Taip tikrai būna ir bus. Kartais reikės paskatinti save laikytis disciplinos, o kartais – paieškoti strategijos patobulinimų. Visi mes esame tik žmonės.
Tačiau yra labai blogai neturėti jokios finansų vadybos strategijos. Tuomet, tiesa, nėra nuo ko nukrypti. Tačiau tokiu atveju yra sunku tikėtis sėkmingai organizuoti savo finansus. Tai sakydamas galvoje turiu ne „išleisti savo pinigus“ – tą padaryti gali bet kas – bet išleisti juos taip, jog būtų patenkinti pagrindiniai asmeniniai ir šeimos poreikiai bei būtų kaupiamas kapitalas ateičiai.
Gali atrodyti, kad tai, apie ką kalbu, yra sudėtingi dalykai. Nieko panašaus. Gal tik žodžiai pernelyg skambūs ir painūs – finansai, strategija, valdymas, taisyklės. Tai gali būti paprasta. Tik reikia atrasti tinkamiausią būdą. Jų yra daug ir įvairių. Ir ne visi jums tiks. Ieškokite ir atraskite savo.
Manau, jog bet kuriam asmeniui ar šeimai yra būtina turėti šias pinigų panaudojimo taisykles (strategiją):
- Mėnesinės pinigų valdymo taisyklės šeimoje, apibrėžiančios, kaip ir kam šeimos nariai panaudos savo šeimos pajamas pačiu efektyviausiu būdu. Tai yra pagrindinių mėnesinių išlaidų kategorijų ir jų ribų įvardinimas. Ir, žinoma, jų „sekimas“, jog sumos nebūtų viršytos. Kol atrasite „aukso viduriukų“, gali prireikti laiko ir kantrybės. Tačiau po to – viskas taps aišku, patogu ir svarbiausia – finansiškai vertinga. Svarbu atkreipti dėmesį, jog tarp išlaidų kategorijų turi atsidurti ir kiti svarbūs aspektai, kuriems turi kliūti dalis jūsų mėnesinių pajamų. Tad kas mėnesį, be būtinųjų mėnesinių šeimos išlaidų, taip pat turime „atidėti“ savo pasirinktą kiekį pinigų šiems finansiniams aspektams.
- Ilgalaikio finansinio saugumo užsitikrinimas. Tai jūsų pasirinktas būdas, kuris suteiks finansinį saugumą šeimai įvairių netikėtų nelaimių atveju. Beldžiam tris kartus į medį – bet vien tikėjimo, kad „blogi dalykai nutinka tik kitiems“ gal būti mažai, todėl tuo turime būti pasirūpinę.
- Pensinio kapitalo sukaupimas. Taip, nesvarbu, kiek jums metų – apie tai reikia galvoti jau nuo 18-kos ar dar anksčiau. Tiesa, galvoti neužteks. Reikės dar ir veiksmų – kaip įmanoma anksčiau gyvenime. Gyvename tik kartą. Pensijoje būsime irgi tik kartą. Nuo šiandieninių sprendimų priklausys, kokia bus “pabaiga”. Kad ir kaip tai žiauriai beskambėtų – turime kiekvienas užsitikrinti, kad “pabaiga” būtų įspūdinga, ir, leisiu sau pasakyti, ne kukli!
- Investavimo strategija – pasirinktas būdas ar būdai, kurie generuoja papildomas pajamas. Tai vidinių taisyklių rinkinys, kuriuo vadovaujantis didinsite savo turimą kapitalą. Investavimo veikla gali būti labai įvairi. Galite turėti jau sukaupto kapitalo investavimo taisykles. Arba galite kas mėnesį atidėti dalį pinigų ir juos investuoti po truputį kas mėnesį, kol pasieksite reikšmingas sumas. Jeigu tokių galimybių šiai dienai dar nežinote – tai nereiškia, jog jų nėra. Jų yra tikrai daug, ir jos prieinamos paprastiems žmonėms, be ypatingos patirties, žinių, praktikos, laiko sąnaudų pan. Jūs galite tuo užsiimti.
Kiekvienas iš šių aspektų reikalauja tam tikrų žinių, praktinių įrankių ir supratimo. Tačiau to galima tikrai nesudėtingai išmokti. Žinau iš savo patirties. Prieš 4 metus apie tokius dalykus niekada nepamąstydavau. O dabar – uoliai imuosi savo ir savo šeimos pinigų valdymo taisyklių (strategijų) kūrimo bei sėkmingai jomis vadovaujamės. Be to, rūpinamės šeimos kapitalo didinimu investuojant ir protingai organizuojant uždirbamus pinigus. Taip pat turiu atradęs būdų, kaip dar galiu kitiems padėti savo atradimais, strategijomis ir įžvalgomis.
Negana to, išmokau dar ir mėgautis tokiu procesu. Organizuoti savo pinigus yra smagus užsiėmimas. Svarbiausia pradėti – o vėliau patys nustebsite, kaip tai taps malonia kasdienine veikla. Beje, labai pelninga veikla – nes sumaniai organizuojami jūsų finansai gali pagerinti jūsų finansinę situaciją net nepadidėjus jūsų pajamoms. O jeigu jos dar ir didėja – gerovės lygis didėti gali spartesniu tempu.
Investavimas – ne tik turtingųjų užsiėmimas
Dažnai gaunu klausimų apie tai, kaip pradėti investuoti. Aš pats investavimu užsiimu jau treti metai. Iš pradžių lėtai, nedrąsiai, kol galiausiai įgauni pagreitį ir atrandi tau labiausiai tinkančias priemones ir strategijas. Ne mažiau svarbu atrasti ir žmones, iš kurių galėtum mokytis, ir su kuriais galėtum mokytis. Bet kai klausia „nuo ko pradėti?“ – mano atsakymas visuomet toks pat. Pradėti nuo mąstysenos. Kad ir kaip keistai tai beskambėtų! Kol nesureguliuosite savo mąstysenos tinkamai – investuoti nepavyks. Net jeigu „netyčia“ ir uždirbsite pinigų, tai bus trumpalaikis rezultatas. Ką reiškia „sureguliuota“ mąstysena? Na, užduokite sau tokius klausimus:
- Ar manote, kad galite būti investuotoju?
- Ar tikite, jog jums sėkmingai pavyktų investuoti pinigus ir gauti solidžią investavimo grąžą?
- Ar manote, kad galėtumėte „kaip lygus su lygiu“ bendrauti su kitais investuotojais?
- Ar bijote prarasti savo investicinį kapitalą?
- Ar toleruotumėte nuostolius?
Jeigu nesiryžtumėte atsakyti „TAIP“ į šiuos klausimus, greičiausiai turite nepalaikančių įsitikinimų ir nuostatų. Visi mes jų turime ar turėjome. Tačiau tai galima pakeisti – taip sureguliuojant savo mąstyseną, tinkančią investavimo veiklai.
Na, gerai, o kaip tą mąstyseną „pareguliuoti“? Turiu kelis atsakymus, kuriuos pats savo kailiu išbandžiau ir man jie pasiteisino puikiai:
- Nebijoti mokytis. Taip, reikės investuoti laiko ir net pinigų (mokymai, knygos, mokymosi portfelis ir pan.)
- Suraskite investuojančius žmones ir būkite tarp jų. Tai nėra taip sudėtinga. Galiu lažintis, kad yra jūsų draugų, kurie investuoja (daugiau ar mažiau). Tarp jų yra tokių, kurie pažįsta „rimtai investuojančius“. Žmonės mielai dalinsis. Tik reikia klausti ir norėti gauti atsakymus. Jie ne visada kainuoja. Nors už gerus atsakymus aš pats moku pinigus, ir kartais – visai nemažus. Yra daug mano draugų, kurie nežino, nei kad aš investuoju, nei kodėl investuoju, nei kur ar kaip investuoju. Tiesiog jie niekada manęs neklausė. Jeigu paklaustų ir norėtų gauti atsakymus – mielai pasidalinčiau, pakviesčiau susipažinti su kitais investuotojais, dalinčiausi naujienomis ir pan.
- Pradėti. Tiesiog – pradėti. Galima nuo „demo sąskaitų“, galima nuo Excel lentelių – nesvarbu kaip, bet tik pradėti. Galima pradėti ir nuo mažų sumų. Ne taip svarbu. Svarbu – pradėti. Jeigu pradedate su mažais pinigais (pvz. keliasdešimt eurų per mėnesį) – ir tiek užtenka, kad rastųsi interesas gilintis ir aiškintis. Tiesa, yra dar vienas svarbus dalykas – REIKIA PRADĖTI. Be to nieko nebus. Žinau nemažai atvejų, kai žmonės išleidžia daug pinigų brangiems mokymams ir… nepradeda nieko daryti. Visiškai. Veiksmas yra būtinas (kad ir koks mažas jis būtų).
- Turėti adekvačius lūkesčius. Investavimas – nėra lengvas praturtėjimas. Aišku, gali būti, kad per naktį praturtėsite keliais šimtais, keliais tūkstančiais ar net keliasdešimt tūkstančių eurų. Investavimas turi tapti jūsų PART-TIME darbu. Nenoriu gąsdinti. Pagal vieną strategiją, kurią investuoju, turiu skirti 30 min. per mėnesį. Tikrai. Anais metais iš tokio 30 min. per mėn. pavyko pasiekti + 40 % prieaugio nuo kapitalo (nors ne kiekvienais metais taip būna). Bus metų, kai bus ir minuso ženklas.
- Išbandykite skirtingus būdus ir atraskite savąjį. Ne visiems vienodai tinka skirtingos investavimo priemonės, strategijos ir būdai. Esu „priinvestavęs“ ir neigiamai. Taip būna ir tą reikia suprasti. Tačiau tik ieškant galima atrasti savo būdus. Bus taip, kad atrasite ir „ne savo“ būdų. Viskas gerai – tiesiog žinosite, kas jums netinka ir daugiau nelįsite ten.
Kad galėtumėte atrasti – reikia pradėti ieškoti.
Imkite uždavinėti klausimus apie tai. Pirmiausia sau, o po to – ir kitiems. Ir pamatysite, kaip pradėsite matyti galimybes. Vieną po kitos. Ir turėkite drąsos jomis pasinaudoti. Ne visos pasiteisins, bet atrasti jums tinkančius investavimo būdus kito kelio nėra kaip tik toks.
Pabaigai: labai geras jausmas žinoti, kad jūs uždirbate pinigus ir turtėjate net tada, kai miegate, atostogaujate, tinginiaujate, ar dar kažką veikiate. Pirmyn! Tai ne raketų mokslas. Paprasti žmonės gali išmokti sumaniai naudoti savo pinigus. Jūs tai tikrai galite.