+370 618 66888 mokymai@infinitas.lt

Paprasčiausia savęs pažinimo strategija kiekvienai asmenybei

Jei kartą jau buvote užkibę ant minties, kad esate ta asmenybė, kuri turi ir gali būti dar geresnis žmogus, tai tikrai pastebėję tokių užrašų, kaip „Savęs pažinimo mokslas“, „Kursas atrasti savo tikrąjį aš“, „Kvietimas į savęs paieškos stovyklą“ ir t.t. Šį kartą būtent apie tai, kas gali būti panaši pažinimo strategija.

Iškart noriu pasakyti, kad jei taip nutiks, kad koks nors pavadinimas yra tikrai tikras – jokiais būdais nerašau apie juos ir neanalizuoju to, kas yra veikiama tokio tipo mokymuose, kursuose ar stovyklose.
Priešingai – manau, kad tokie dalykai, kaip savęs pažinimas, yra reikalingi. Reikalingi tada, kai tikrai aiškiai suvokiama jų prasmė, reikalingumas ir nauda.

Pažinti save nėra trumpas ir greitai įveikiamas kelias. Tai yra tarsi kaip ilga, tačiau prasminga kelionė.

kelione_izzy-gerosa-180911

Deja, dažnai išgirstu nusivylimą į tą skambų pavadinimą. Tuo pačiu – kuo toliau, tuo labiau tokie terminai yra nuvalkiojami ir tikroji jų prasmė susimaišo su visai nieko bendra neturinčiais dalykais.

Ok, tai apie savęs paiešką…
Ar Jums jau taip buvo, kad ieškojot savęs? O gal ir dabar savęs ieškote?

Turiu Jus nuraminti, o gal net ir nuliūdinti. Tos paieškos yra bevertės, jei praleidžiami keli, mano galva, labai svarbūs punktai.

Vienas dalykas, kuris labai aiškus, yra susijęs su tuo, kur Jūs dabar fiziškai esate. Neieškokite savęs per daug, nes dabar Jūs esate ten, kur skaitote šį blog’o įrašą.

Taip, Jūs esate čia.

Na, gerai, šiek tiek patikslinsiu. Tikrai ne tos paieškos būna skelbiamos, bet savo patirty turiu gana nemažai atvejų, kai žmogus išgirsta tokį ar panašų atsakymą ir suvokia, kad šiek tiek per daug prasmės įdėjo į tą „savęs paieškų procesą“.
Supaprastinkim viską.

Savęs paieškos yra tiesiog procesas, kuris gali neturėti galutinio taško. Labai tikėtina, kad savęs ieškosit visą savo gyvenimą ir net tada, kai bus paskutinės Jūsų akimirkos, nebūsit tikri, ar tikrai radote. Vienok, galite būti visiškai laimingi, kad viskas buvo būtent taip, kaip buvo.

Kas yra tas mistinis „savęs ieškojimas“ ir savo krypties atradimas?

kryptis_joseph-barrientos-93565

Galim suvest į keletą dalykų. Kad būtų paprasčiau – paimkime vos du:

  • žmonės, kurie daro tai, kas jiems patinka – save atradę žmonės
  • žmonės, kuriems neįdomi kitų (neigiama) nuomonė apie juos – save atradę žmonės

Tikiuosi, kad užteks bent šių dviejų, kad susidėliotų daugiau aiškumo apie savęs paieškas ir paprastą gyvenimo receptą bet kuris iš skaitančių jau turės.

Esu tikras, kad savo rate pažįstat žmogų, kuris mėgaujasi tuo, ką daro. Gal net pažįstat ir daugiau? Tuomet puiku! Apie juos kiti gi kalba, kad jie atrado save ir dabar daro tai, kas jiems patinka. 
Tai yra toks gyvenimo būdas, kurio daugelis nori.

O kodėl tik nedaugelis taip gyvena? Atsakymas labai parastas – daugelis daro tai, kas jiems nepatinka daryti.

Savęs pažinimo strategija

Viename susitikime kalbėjom kaip tik apie tai, ir jauna moteris, kuri taip pat buvo salėje, pasakė, kad neverta žmonių apgaudinėti, nes toks gyvenimas yra tiesiog iliuzija ir realybėje taip nebūna, kad visi darytų tai, kas jiems patinka.
Dar reikėtų pridėti, kad ji stipriai gynė savo nuomonę, o paklausta ar pati daro tai, kas jai patinka, atsakė, kad daro. Na, tik po to darbo, kuris jai nelabai patinka. Ir tik tada, kai apskritai lieka jėgų ką nors kitą daryti.

Štai, pasirodo, kad realybė yra tokia. Vadinasi – visa kita yra iliuzija. 
Na, ir kaip Jums? Tinka toks atsakymas?

Mes atrandame save veiksmuose ir santykyje

santykis_jake-thacker-113197

Tai, ką ir kaip mes darome, parodo ar tai tikrai yra tai, ką mes norėtume daryti ir ar tikrai tai yra geriausia, ką mes galime/mokame/norime daryti.
Tai, kiek mes savęs matome tarp kitų, parodo ar tikrai mes darome būtent savo darbą.

Ir būtent tada, kai kitų (neigiama) nuomonė apie mus pačius jau nebeturi mums jokios (neigiamos) prasmės, mes galime pasakyti, kad tada tikrai žinome, kas tokie esame patys.

Byron Katie_me_CA2016-ųjų vasarį buvau Wisdom 2.0 konferencijoj (jei bus proga – nuvykit į ją) ir ten mėgavausi kiekviena pranešėjų kalba, kurią turėjau galimybę stebėti. Vienas iš labiausiai patikusių suvokimų buvo per Byron Katie paskaitą, kuris dar kartą pasitvirtino, kai nuėjau jai padovanoti dovaną. Štai kokia mintim gyvenu nuo tos akimirkos, kai apkabinau Byron.

„Kai žinai, kas esi, tuomet nėra nei vieno, su kuriuo nesutartum. 
Tai priklauso tik nuo vieno ir tas vienas esi tu.“ – Byron Katie

Juk tai nuostabu! Ir paprasta. Paprasta, kai nustoji lyginti, o dėl to – jaustis netinkamai, nes vis galvoj sukasi mintys: ką kiti pagalvos, ką jie pasakys?!

Ne Jūsų reikalas, ką jie galvos. Čia jų reikalai. Nesikiškim. Visiškai pakanka daugiau daryti tai, ką mylime ir mažiau galvoti, ką apie tai mano kiti.

Sakot sunku?

Taip, pradžioj gal ir nėra lengva. Ir tam yra paprastas gyvenimo receptas, kurį paprastai galima pavadinti ir pirmaja savęs pažinimo strategija:

PRIIMKIME SAVE TOKIUS, KOKIE ESAME.

Nelyginant, o mylint. Tai daugelio išbandytas ir pramintis kelias į laimę. 

Gal tai ir Jums bus ta diena, kai atrandamas tikras aš?


nuotraukų šaltinis: https://unsplash.com

Leave a reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Scroll to Top